Hlavná stránka
Paintball Obchod Požičovňa Galéria Náš tým Kontakt

Plnenie vzduchových fliaš

V súčasnej dobe je veľká ponuka vzduchových fliaš od rôznych výrobcov.
Fľaše sa vyrábajú pre tlaky 3000 PSI (206 bar) a 4500 PSI (310 bar). Výstupný tlak majú väčšinou 800 PSI, 600 PSI, alebo 450 PSI, záleží od typu regulátora.

Fľaše s výstupom 800 PSI sa môžu napojiť na štandardné vysokotlaké zbrane ako sú napr. Tippmann T98, A5, Spyder Xtra, MR1 atď. Tlak odpovedá výstupu, ako pri CO2 fľašiach.
Fľaše s nižším výstupom ako je 800 PSI sa používajú pri zbraniach vyššej kategórie (nízkotlaké zbrane), ktoré pracujú s tlakom okolo 200 PSI a majú zvyčajne v rukoväti ešte ďalší regulátor, ktorý tento tlak zníži napr. zo 450 PSI na požadovaných 200 PSI alebo menej.

Plnenie je veľmi jednoduché. Plní sa väčšinou z potápačských fliaš prepúšťaním vzduchu pomocou špeciálnej plničky do vzduchovej fľaše cez plniaci pin.
Vždy však kontrolujte stav ručičky manometra na fľaši či sa neprekračuje maximálny povolený tlak. Inak by mohla prasknúť poistka. Hlavne pokiaľ je fľaša len na 3000 PSI. Keďže v potápačských fľašiach plnením rapídne klesá tlak,
je potrebné plniť fľaše kaskádovito. Pokiaľ máte v zbrani prázdnu fľašu,
tak začíname plniť z fľaše, ktorá má najnižší tlak, potom doplniť z ďalšej fľaše, ktorá má vyšší tlak atď. Pokiaľ by sa totiž plnila prázdna fľaša vždy z plne naplnenej potápačskej fľaše - došlo by k plytvaniu “vyššieho tlaku” a po pár plneniach by sme mali iba potápačské fľaše s tlakom asi len 1000 PSI. Kaskádovým plnením docielime toho, že budeme môcť plniť svoju fľašu
s vyšším tlakom po dlhší čas.

Mnoho hráčov prechádza z CO2 na vzduchové fľaše a to predovšetkým
z týchto dôvodov:

VÝHODY:

- vzduch je oveľa čistejšie médium ako CO2. Hráči majú dosť drahé zbrane (ktoré väčšinou na CO2 ani nefungujú) a nemôžu si dovoliť akúkoľvek nečistotu,
ktorá by sa mohla dostať do mechanizmu zbrane (drahý servis)
- rýchle plnenie
- regulátor vzduchovej fľaše Vám dokáže udržať konštantný výstupný tlak (nestane sa, že keď sa počas dňa zvýši teplota okolia, tak bude mať na zbrani vyššiu úsťovú rýchlosť, ako sa to stáva pri zbraniach plnených CO2 a naopak tlak neklesne ani pri streľbe väčšími dávkami na rozdiel od CO2)
- oveľa menšia náchylnosť na chladnejšie počasie, nie je teda problém hrať
aj v zime. Samozrejme ak máte k dispozícií zimné guličky.

NEVÝHODY:

- nevýhody sú skôr finančného charakteru. Vyššia cena vzduchovej fľaše oproti CO2 fľaši, drahšia plnička na vzduch a nutnosť zadovážiť si potápačskú fľašu.
Pre plnenie je potrebný vysokotlakový (potápačský) kompresor. Investícia cca 2000 eur. Alebo si nechať plniť potápačskú fľašu u požiarnikov,
či v potápačských kluboch.Vyrobila spoločnosť DM SOFT SK, s.r.o.