Hlavná stránka
Paintball Obchod Požičovňa Galéria Náš tým Kontakt

História paintballu

Začiatky paintballu sú až v Austrálii, kde chovatelia oviec začali používať vzduchové zbrane vystreľujúce guličky plnené nezmývateľným farbivom,
pre jednoduchšie a rýchlejšie značkovanie stád oviec. Ako technická novinka
sa predchodkyňa paintbalovej zbrane veľmi rýchlo dostala do Spojených štátov, kde sa ako výborná pracovná pomôcka začala používať k tomu istému účelu. Pravdepodobne už vtedy sa odohrali prvé prestrelky medzi strážcami a prvými hráčmi paintballu. Prestrelky boli o to napínavejšie, o čo horšie sa dala farba vtedajších paintballových nábojov zmyť dole.

James Dale z USA sa stal roku 1970 prvým človekom, ktorý vyvinul paintballovú zbraň. Tieto zbrane boli najskôr používane ku značkovaniu stromov určených
k odrezaniu.

V roku 1981 bola Bobom Guernseyom a jeho spolupracovníkmi Noelom Haysom a Charlim Gainesom po prvý krát sprostredkovaná myšlienka hry paintball, ako ho poznáme dnes. Začína sa paintballová história.

Máj 1981. Paintball sa po prvý krát hral v USA, New Hampshire. Hlavnými tvorcami hry byli Bob Gumsey - obchodník so športovými potrebami; Hayes Noel - maklér a Charles Gaines - spisovateľ.

27. júna 1981 sa odohrali prvé paintballové zápasy. Hra mala 12 účastníkov
a scenár hry bol Capture The Flag - Hra o vlajku. Víťaz vtedy nemusel vystreliť ani jedinú guličku. :-)

V apríli 1982 je otvorené prvé paintballové ihrisko v Rochesteri, New York. Postaral sa o to Caleb Strong, terajší majiteľ firmy PMI, ktorá je dnes jednou
z najväčších dodávateľov paintballového vybavenia na svete.

1982 Charles Gaines registroval paintball ako National Survival Game (NSG).
PMI (Pursuit Marketing Inc.) bol založený pre obchodovanie a distribúciu paintballových produktov.

1983 Prvé NSG národné majstrovstvo bolo dotované sumou 14 000 $.
V Kanade - Toronte bolo otvorené prvé vonkajšie (outdoor) ihrisko.

1984 Paintball sa začal hrať v Austrálii pod názvom Skirmish Games.

December 1984 Prvé indoor halové) ihrisko otvoril Caleb Strong v USA, Buffalo, N.Y..

V roku 1985 bolo otvorené prvé európske kryté ihrisko v Anglicku.

1990 IPPA (International Paintball Players Association) bola založená ako nezisková organizácia venujúca sa rozširovaniu, propagácii a bezpečnosti paintballového športu.

V roku 1991 sa paintball dostáva aj do ostatných krajín Európy, teda aj k nám. Od tejto doby záujem o tento šport neustále rastie.

1992-1993 bola založená NPPL (National Paintball League) a Pro-Am Séria sa zahájila po celých Spojených štátoch.

1996 Ihriská pre paintball, špecializované obchody, paintballové kluby a série turnajov môžete nájsť v mnohých štátoch po celom svete (napr. Kanada, USA, Austrália, Anglicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Rakúsko, Rusko, Česká republika, Slovenská republika, Poľsko, a iné.).Vyrobila spoločnosť DM SOFT SK, s.r.o.