Hlavná stránka
Paintball Obchod Požičovňa Galéria Náš tým Kontakt

Plnenie CO2 fliaš

Pri týchto typoch fliaš sa využíva tekutý CO2. Ten sa vo fľaši odparuje a takto vzniknutý plyn potom využíva zbraň ku svojej činnosti.

Aby sme mohli naplniť CO2 fľaše, tak si najskôr musíme zadovážiť snehový hasiaci prístroj (tento typ obsahuje náplň CO2). Pretože v tomto prípade iba prepúšťame CO2 z jednej fľaše do druhej, postačí nám iba redukcia, ktorá nám prepojí príslušný zásobník s fľašou, ktorú ste si zakúpili k zbrani. Treba si však dať pozor, keďže existujú dva rozmery závitov hasiacich prístrojov. Treba si vopred zistiť rozmer závitu a kúpiť správnu prepúšťaciu redukciu, aby Vám pasovala k Vášmu hasiacemu prístroju.
Starší závit označovaný aj ako CZ, či český závit (používa sa napríklad aj na CO2 fľašiach pre zváranie v ochrannej atmosfére, či na tlačenie piva vo výčapoch - tieto je tiež možné použiť pre plneie CO2 do paintballových fľiaš) má rozmer
G 3/4 (26,50 mm).
Novší závit označovaný aj ako EU má rozmer G1/2 (21 mm).

Paintballové CO2 fľaše môžu byť osadené Pin ventilom, alebo On/Off ventilom.
On/Off ventil má viaceré výhody oproti Pin ventilu a preto sa príplatok zaň určite vyplatí. Pred vyšróbovaním fľaše zo zbrane si uzavrieme On/Off ventil
a vystrieľame naprázdno zvyškové médium zo zbrane. Po tomto odpustení je úplne jednoduché fľašu vyšróbovať bez použitia väčšej sily, pretože systém nie je už pod tlakom a je malá pravdepodobnosť, že poškodíme tesnenie.
Pri Pin ventile musíme pri povoľovaní CO2 fľaše na zbrani "odstreľovať" a tým znižovať tlak medzi zbraňou a fľašou. Ale aj napriek tomu dochádza
k poškodzovaniu tesnenia na fľaši. Preto ich majte pri hre vždy zopár náhradných.
V každom prípade sa oplatí používať tesnenia uretánové. Majú podstatné väčšiu životnosť, ako gumené tesnenia.

Postup plnenia:

1) aby sme mohli ľahko prepustiť tekutý CO2 z hasiacej prístroja do fľaše,
je potrebné najskôr prázdnu fľašu schladiť (najlepší spôsob je ju na pár hodín vložiť do mraziaku)

POZOR: pokiaľ schladíte už naplnenú fľašu CO2 a začnete ju znovu plniť,
tak Vám pri ohriatí fľaše na izbovú teplotu praskne poistka !!!
Dúfam, že nepoužívate fľaše, ktoré už nemajú žiadnu poistku!!! Riskujete nebezpečenstvo úrazu!!!

2) pretože potrebujeme fľaše plniť tekutým CO2 a niektoré hasiace prístroje nemajú vo vnútri ihlu, ktorá siaha od ventilu na dno "hasičáku", musíme takýto prístroj preklopiť dnom nahor, aby sa tekutý CO2 dostal až k ventilu.
ALE POZOR - podľa skúseností väčšina ľudí používa fľaše, ktoré majú starší dátum výroby a vo vnútri je veľa nečistôt - pretočením prístroja naplníte fľašu určite aj s nečistotami, ktoré môžu poškodiť vnútorný systém Vašej zbrane.

3) prepojíme obe fľaše a začneme prepúšťať. Počkáme pár sekúnd a akonáhle sa zmrazená fľaša zarosí - je to známka toho, že je CO2 prepustená. Pokiaľ fľaša nebude mať potrebnú váhu - prepustí sa málo CO2, je "hasičák" prázdny. Pred prepúšťaním sa oporúča namazať závit fľaše olejom na zbrane, alebo nastriekať silikónovým sprejom.

Každá fľaša má na sebe údaj o objeme napr. 12oz ( prípustná hmotnosť CO2 vo fľaši, 1oz = 28,35g ), podľa ktorého môžeme skontrolovať, či ju máme správne naplnenú (samozrejme pokiaľ vieme hmotnosť prázdnej fľaše):

Náplň CO2 podľa veľkosti fľaše:

9oz — 255g
10oz — 283g
12oz — 340g
16oz — 453g
20oz — 567g

Prečo paintballoví hráči používajú CO2 médium:

VÝHODY:

- lacná CO2 fľaša
- lacné CO2 médium

NEVÝHODY:

- zložitejšie plnenie, ako pri vzduchových fľašiach
- v CO2 médiu nájdete vo väčšine prípadoch nečistoty (pokiaľ ich plníte zo snehového hasiaceho prístroja)
- v zime, alebo v chladnom počasí sa CO2 stáva prakticky nepoužiteľné - prudko klesá tlak vo fľaši a zbrane vplyvom CO2 zamŕzajúVyrobila spoločnosť DM SOFT SK, s.r.o.